TR EN RU

Peletleme

Küspe ve yemler toz halinde satışa sunulduğu gibi, istenirse pelet olarak da hazırlanabiliyor. Daha kolay stoklama ve taşıma imkanı sunan peletleme, bu yönüyle aynı zamanda yem kayıplarının en aza indirgenmesini sağlıyor. Altınyağ’ın sunduğu peletleme hizmeti hassas ölçüm yapma ve lojistik açıdan kolaylık sağlarken, diğer yandan hayvanların beslenmesini de güçlendiriyor.

Pelet yem hayvanların yemlenme sırasında seçiciliğini önlediği gibi, tozlanma olmadığından soluk borusu ve akciğere kaçma riski de ortadan kalkıyor. Pelet yemin işkembede kalma süresi daha uzun olduğundan daha iyi değerlendirilebiliyor ve farklı maddelerin karışımı yoluyla daha yüksek besin değeri sunuyor.

Pelet yemin üretiminde yüksek ısı ile pişirme tekniğini uygulayan Altınyağ, böylelikle hayvanların zararlı mikropları tüketme riskini de sıfırlıyor. Altınyağ, ileri teknolojik donanımı sayesinde her bir pelet tüpünün aynı besin değerine sahip olmasını garantiliyor. Ayrıca toz yeme oranla üç misli daha uzun dayanıklılık süresine ulaşabilen pelet yemin bir başka avantajı da toz yemde görüldüğü gibi kimi bileşenlerin dibe çökerek vitamin mineral yönünden ayrışmaya yol açmaması…

Peletleme süreci;

  • Yağlı tohumların kırılması
  • Farklı tohumlardan elde edilen küspenin karıştırılması
  • Tavlama tekniği ile birleşimlerin hazırlanması
  • Özel tekniklerle küspe ya da yemlerin peletlenmesi
  • Soğutma, eleme ve paketleme aşamaları